Czym jest czujnik ultradźwiękowy?

Czym jest czujnik ultradźwiękowy?

streszczenie

W tym artykule wyjaśniono zasady działania, typy i zastosowania czujników ultradźwiękowych, szczególnie w medycynie, przemyśle i motoryzacji. Szczegółowo opisano działanie piezoelektrycznych czujników ultradźwiękowych, omówiono kluczowe czynniki w wyborze czujnika i porównano czujniki ultradźwiękowe z czujnikami sonarowymi. W artykule zamieszczono również porady dotyczące utrzymania wydajności czujnika w niestabilnych środowiskach.

Czym jest czujnik ultradźwiękowy?

Czym jest czujnik ultradźwiękowy?

Czujnik ultradźwiękowy to urządzenie, które zamienia sygnały ultradźwiękowe na inne formy energii, zazwyczaj sygnały elektryczne. Zanim przedstawimy czujniki ultradźwiękowe, najpierw poznajmy podstawy fal ultradźwiękowych.

Fale dźwiękowe to fale mechaniczne, które mogą rozprzestrzeniać się przez gazy, ciecze i ciała stałe. Na podstawie częstotliwości fale dźwiękowe można podzielić na infradźwięki, fale dźwiękowe i ultradźwięki. Ultradźwięki zwykle odnoszą się do fal dźwiękowych o częstotliwościach przekraczających niższą częstotliwość i zakres słyszalny (20 Hz do 20 kHz), które są niesłyszalne dla ludzi.
What is an Ultrasonic Sensor?

Prędkość rozprzestrzeniania się fali ultradźwiękowej:

Fale ultradźwiękowe obejmują zazwyczaj fale podłużne, poprzeczne i powierzchniowe, a ich prędkość propagacji zależy od stałych sprężystości i gęstości ośrodka. Tylko fale podłużne mogą rozprzestrzeniać się w gazach i cieczach, z prędkością dźwięku 346 m/s w gazach i 900-1900 m/s w cieczach. W ciałach stałych prędkość fal podłużnych, poprzecznych i powierzchniowych jest ze sobą powiązana. Ogólnie rzecz biorąc, prędkość fal poprzecznych jest o połowę mniejsza niż prędkość fal podłużnych, a prędkość fal powierzchniowych wynosi około 90% prędkości fal poprzecznych.

Gdy fale ultradźwiękowe rozprzestrzeniają się przez medium, ich energia stopniowo słabnie wraz ze wzrostem odległości propagacji. Tłumienie energii jest określone przez dyfuzję, rozpraszanie i absorpcję fal ultradźwiękowych.

Czujniki ultradźwiękowe:

Urządzenia, które wykorzystują fale ultradźwiękowe jako metodę wykrywania i mogą generować i odbierać fale ultradźwiękowe, nazywane są czujnikami ultradźwiękowymi. Istnieją różne typy czujników ultradźwiękowych o różnych strukturach, w tym sondy proste (fale podłużne), sondy kątowe (fale poprzeczne), sondy fal powierzchniowych (fale powierzchniowe), sondy fal Lamb (fale Lamb) i sondy podwójne (jedna sonda do nadawania i jedna do odbierania).

Zasada działania czujników ultradźwiękowych

Ze względu na zasadę działania czujniki ultradźwiękowe można podzielić na piezoelektryczne, magnetostrykcyjne i elektromagnetyczne, przy czym czujniki piezoelektryczne są najczęściej używane.

Czujniki ultradźwiękowe piezoelektryczne:

Piezoelektryczny czujnik ultradźwiękowy to czujnik, który wykorzystuje efekt piezoelektryczny do generowania fal ultradźwiękowych. Jego podstawową zasadę działania można podzielić na dwie części: emisję i odbiór fal ultradźwiękowych.

Emisja fali ultradźwiękowej:

Gdy materiał piezoelektryczny w czujniku jest poddawany zewnętrznym drganiom mechanicznym, dodatni efekt piezoelektryczny powoduje nierównomierne rozłożenie ładunków elektrycznych, co skutkuje sygnałem napięciowym. Ten sygnał napięciowy jest używany przez obwody i kontrolery do wzbudzania materiału piezoelektrycznego, powodując jego drgania mechaniczne z tą samą częstotliwością co siła zewnętrzna. W ten sposób materiał piezoelektryczny generuje fale ultradźwiękowe poprzez drgania, zamieniając energię mechaniczną w energię akustyczną.

Odbiór fal ultradźwiękowych:

Gdy zewnętrzne fale ultradźwiękowe przechodzą przez czujnik, fale te powodują drgania mechaniczne w materiale piezoelektrycznym. Ze względu na dodatni efekt piezoelektryczny, te drgania mechaniczne prowadzą do nierównomiernego rozłożenia ładunków w materiale piezoelektrycznym, generując sygnał napięciowy. Ten sygnał napięciowy reprezentuje informacje ultradźwiękowe otrzymane przez czujnik.

Zastosowania czujników ultradźwiękowych

Medycyna: Stosowane w detektorach ultradźwiękowych, urządzeniach do obrazowania ultradźwiękowego itp.
Dziedzina przemysłowa: stosowana w kontroli materiałów, wykrywaniu poziomu cieczy, pomiarach przemieszczeń itp.
Branża motoryzacyjna: stosowana w systemach wspomagania parkowania, systemach wykrywania przeszkód itp.

Trzy główne kategorie pomiarów:

1. Pomiar poziomu cieczy

Mierzy poziom cieczy i ciał stałych w zbiornikach zamkniętych i otwartych.
Zarządza i monitoruje poziom wody w rzekach, strumieniach, stawach i kanałach.
Mierzy poziom wody w rzekach i zbiornikach wodnych w celu ostrzegania odpowiednich podmiotów przed powodziami i tsunami.
Zarządza zużyciem wody w celu ochrony zasobów, zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy efektywności.
Monitoruje zapas paliwa, śledzi jego zużycie i zapobiega potencjalnej kradzieży.
Mierzy wysokość cieczy w przelewach, kanałach i korytach w celu obliczenia objętościowego przepływu eluentów i wody.

2. Pomiar odległości, zasięgu i rozmiaru

Mierzy wysokość i rozmiar obiektów, takich jak pojemniki i pudełka.
Oblicza średnicę rolek papieru, folii lub filmu w celu wykrycia zmiennych, takich jak naprężenie rolki lub ilość pozostałego materiału.
Mierzy swobodny przepływ materiałów podczas ich przenoszenia z jednej maszyny do drugiej, aby zapobiec uszkodzeniom.
Mierzy położenie obiektów w układzie zamkniętym w celu utrzymania lub kontrolowania ich położenia.

3. Wykrywanie obiektów lub wykrywanie bliskości

Wykrywa obiekty w celu ich zliczenia, zapewnienia bezpieczeństwa, kontroli stanu magazynowego lub pomaga automatycznym agentom przeprowadzkowym (np. robotom) omijać przeszkody.
Wykrywa osoby w otoczeniu i określa, czy się zbliżają, czy odchodzą.
Możliwość monitorowania celów w całym zakresie czujnika lub ograniczenia go do zdefiniowanego przez użytkownika zakresu odległości.
Zastosowania na duże odległości mogą obejmować wykrywanie obecności lub nieobecności obiektów i/lub materiałów, a także omijanie przeszkód.
Przemysłowe czujniki ultradźwiękowe umożliwiają wykrywanie dużych i małych obiektów, w tym ciał stałych, cieczy i materiałów cząsteczkowych.
Czujniki ultradźwiękowe nie są dotknięte cechami optycznymi, takimi jak kolor, przezroczystość, współczynnik odbicia lub nieprzezroczystość. Jednak pewne zmienne (w tym kształt, rozmiar i orientacja celu) będą miały wpływ na maksymalny zasięg wykrywania czujnika ultradźwiękowego.

Czynniki odniesienia przy wyborze czujników ultradźwiękowych

Przy wyborze i instalacji czujników ultradźwiękowych istotne jest wyjaśnienie kilku podstawowych warunków, w przeciwnym razie wyniki pomiarów mogą ulec bezpośredniemu pogorszeniu.

1. Charakterystyka mierzonego obiektu:Obiekty płaskie: takie jak powierzchnie cieczy, szkło itp.;Obiekty cylindryczne: takie jak puszki, butelki itp.;Obiekty ziarniste lub bryłowe: takie jak węgiel, cement, granulat plastiku itp.
2. Środowisko zastosowania: Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperatura, wilgotność i hałas.
3. Metody wykrywania: Typ o ograniczonej odległości (typ odblaskowy);Typ obszaru ograniczonego (typ odblaskowy);Typ przelotowy.
4. Odległość wykrywania:Maksymalna odległość wykrywania czujników odbiciowych wynosi 6 metrów (np. Seria CSB30);Maksymalna odległość wykrywania dla czujników typu „bariera przelotowa” wynosi 100 mm (np. Seria CSDA).
5. Wyjście czujnika:Wyjście analogowe: Sygnał wyjściowy napięcia lub prądu zmienia się w zależności od zmierzonej odległości;Dane szeregowe: Dane wyjściowe są sekwencyjnie przesyłane do wyznaczonego podłączonego urządzenia;Wyjście przełącznika/przekaźnika: Wyjście przełącznika jest aktywowane lub dezaktywowane po osiągnięciu ustalonej odległości, uruchamiając lub zatrzymując określone zewnętrzne działania lub wskaźniki na podstawie ustawionej odległości.
6. Kształt czujnika:Cylindryczny, skwadrat, cylindryczny z łokciem.
7. Stopień ochrony IP: Proszę zapoznać się z wcześniej napisanym artykułem (Stopień wodoodporności).

Niestabilne scenariusze dla czujników ultradźwiękowych

Aby zapewnić stabilną i skuteczną pracę czujników ultradźwiękowych, przed rozpoczęciem testów zaleca się rozważenie następujących sytuacji:

Temperatura powierzchni obiektu docelowego przekracza 100°C.
Prędkość wiatru w środowisku detekcyjnym przekracza 60 km/h.
Środowisko operacyjne znajduje się na wysokości ponad 3000 metrów.
Ciśnienie w środowisku zamkniętym przekracza 1,2 standardowej atmosfery.
Środowisko pracy charakteryzuje się temperaturą poniżej -20°C lub powyżej 70°C.
W trybie bezodblaskowym wykrywa materiały o wysokim stopniu pochłaniania dźwięku, takie jak filc, wełna, bawełna lub pianka gąbczasta.
Fale dźwiękowe nie mogą rozprzestrzeniać się w próżni. Dlatego czujniki ultradźwiękowe zawiodą w środowiskach próżniowych.
Wykrywanie innych nieznanych substancji lub niepewnych scenariuszy użycia.

Uwaga: Różnica między czujnikami ultradźwiękowymi a czujnikami sonarowymi

Podczas omawiania czujników ultradźwiękowych często wspomina się również o czujnikach sonarowych. Wiele osób uważa, że te dwa typy czujników są takie same, ale w rzeczywistości istnieją między nimi pewne kluczowe różnice.

Czujniki sonarowe są używane przede wszystkim do bezpośredniego wykrywania i identyfikowania obiektów w wodzie i konturów dna morskiego. Czujnik sonarowy emituje sygnał fali dźwiękowej, który po napotkaniu obiektu odbija się z powrotem do czujnika. Następnie czujnik oblicza odległość i położenie obiektu na podstawie czasu odbicia i kształtu fali. Czujniki sonarowe są zazwyczaj używane do wykrywania biologicznego, takiego jak identyfikacja rodzajów stworzeń obecnych na dnie morskim i ich rozmiarów. Urządzenia, o których mogłeś słyszeć, służące do wykrywania potworów morskich, to czujniki sonarowe.

Fale ultradźwiękowe mają silne zdolności penetracji, szczególnie w ciałach stałych nieprzezroczystych, gdzie mogą przenikać na głębokość kilkudziesięciu metrów. Gdy fale ultradźwiękowe napotykają zanieczyszczenia lub interfejsy, wytwarzają znaczące odbicia, które tworzą echa; gdy napotykają ruchome obiekty, generują efekt Dopplera. Czujniki ultradźwiękowe są opracowywane w oparciu o te cechy fal ultradźwiękowych.

DADISICK Popularne produkty czujnikowe

Ultrasonic sensors CSB30 series High Accuracy Detection Ultrasonic sensing
Zakres detekcji: 100-2000 mm, 200-4000 mm, 350-6000 mm Materiał: niklowanie miedzią, okucia plastikowe Typ połączenia: złącze M12 5-pinowe
Ultrasonic sensors CSB18 vertical series | Unique Elbow Ultrasonic Distance Sensor | Level Ultrasonic Distance Sensor
Zakres detekcji: 30-300 mm, 50-500 mm, 60-1000 mm Materiał: niklowanie miedzią, okucia plastikowe Typ połączenia: złącze M12 5-pinowe
Laser distance displacement sensor | COMS Laser Sensor | DADISICK
Czas reakcji: do 1,5 ms Powtarzalna dokładność: do 10 µm
QT70-10-690-2BB|Light curtain sensor|DADISICK
Odległość wiązki: 10 mm Liczba osi optycznych: 70 Wysokość ochrony: 690 mm Wyjście czujnika kurtyny świetlnej (OSSD): 2 PNP
DB-PSE series|Safety Edges|DADISICK
Safety Edges to technologia monitorująca rozkład nacisku na dywanie za pomocą czujnika nacisku.